piątek, 3 lutego 2012

Dziennik inwestora - prezent noworoczny

Bardzo spóźniony prezent noworoczny, ale lepiej późno niż wcale. Do wykresologicznego chomika  (znajdują się tam również inne, ciekawe materiały. Polecam!) wrzuciłem wzór dziennika tradera. Zawiera najważniejsze, moim zdaniem pozycje, jakie należy skrupulatnie uzupełniać, aby potem efektywnie analizować swoje trafione i nietrafione pozycje. Dzięki temu, że przesyłam go tak późno, jest on już uzupełniony przeze mnie trzema dokonanymi w 2012 roku transakcjami.

Prowadzenie dziennika przez tradera rekomendują wszyscy i wciąż. Rzeczywiście nie jest to zły pomysł. Już samo jego prowadzenie niesie ze sobą pewną wartość, a jeśli po jakimś czasie wrócicie do niego i zaczniecie analizować swoje błędy to tym lepiej.

Psychologia inwestowania jest według mnie, trzecim, obok wiedzy i doświadczenia, filarem sukcesu na giełdzie. Analizujcie nie tylko swoje transakcje, ale przede wszystkim zapisujcie swoje prywatne przemyślenia na temat zachowania się kursu i własnych reakcji na dane z rynku. To naprawdę pomaga!

Monitorowanie swoich transakcji jest niezwykle ważne, bez względu na to, czy zawierasz ich bardzo dużo czy relatywnie niewiele. Być może największą przewagą dobrego inwestora nad złym inwestorem jest doświadczenie! Skoro doświadczasz ze strony rynku ciężkiej lekcji, powinieneś nauczyć się z niej jak najwięcej. Samokontrola i analiza własnych zachowań, decyzji, motywacji, przyzwyczajeń jest kluczem do zbierania takiego doświadczenia.

A plik, o którym mówiłem można ściągnąć tutaj.

1 komentarze:

  1. jeśli chcesz prowadzić dziennik tradera łatwo i przyjemnie polecam program "dziennik tradera", szczegóły na stronie: skuteczne-inwestowanie.pl

    OdpowiedzUsuń

Z góry dziękuję za każdy komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...