sobota, 14 stycznia 2012

Fraa+ncja i Aa+stria

Po serii dobrych informacji z aukcji obligacji i bonów skarbowych południowoeuropejskich państw już nieśmiało mówiło się o "lepszym klimacie" i "światełku nadziei" dla europejskiej gospodarki. Czyżby LTRO jednak działało?

Dziś nastroje znowu są odwrócone o 180 stopni, po tym, jak S&P obniżyło rating dziewięciu państw - między innymi Hiszpanii, Włoch ale przede wszystkim dotychczasowym AAA - Austrii i ... Francji. Takie państwa jak Holandia, Luksemburg a nawet skandynawska Finlandia utrzymały rating AAA ale perspektywa została oceniona negatywnie.

źródło: gazeta.pl

Trzeba przede wszystkim podkreślić, że ani wcześniejsze wydarzenia (łagodne zmniejszenie oprocentowania papierów dłużnych państw PIIGS) ani obecne (obniżenie ratingów) nie ma najmniejszego znaczenia dla oceny kondycji europejskich budżetów. Ryzyka pozostały te same, są dobrze opisane a ich ewentualne wystąpienie nie będzie stanowiło niespodzianki. Degradacje europejskich AAA-sów były tylko kwestią czasu. To powoduje, że gdy rynek otworzy się w poniedziałek, choć pierwsza reakcja może być nerwowa i gwałtowna, to jednak niewiele się zmieni. Przede wszystkim będą kontynuowane silne trendy - spadkowy na EUR/USD, wzrostowy dla obligacji USA i Niemiec i spadkowy dla obligacji PIIGS. 

Strukturalnie - problemy fiskalne narastają, a czas gra na niekorzyść decydentów. Wydaje się, że dołek trendu* może wystąpić przy bankructwie Grecji i przyjęciu paktu fiskalnego. Kiedy do tego dojdzie - nie wiadomo, ale że dojdzie - to pewne.

_______________
* chodzi o  trend na rynkach finansowych. Dla europejskiej gospodarki taki scenariusz to w najlepszym wypadku rok recesji.

4 komentarze:

 1. Oczywiście, będą pewne przesunięcia kapitału z obligacji państw, które straciły rating do państw, które je zachowały. Może to wpłynąć nawet pozytywnie (czyli obniżająco) na yieldy w Polsce, ale w dłuższej perspektywie. To co pewne to wzrost spreadu miedzy papierami Niemiec i Fracji...

  OdpowiedzUsuń
 2. http://rafalhirsch.blogspot.com/2012/01/polska-bardziej-wiarygodna-niz-wochy.html Przydatna tabelka :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Przewidywania się sprawdziły - głowne indeksy w eurolandzie otworzyły się praktycznie na zerze

  OdpowiedzUsuń
 4. The Leveson Inquiry means the cloud is unlikely to scare the horses, let alone
  Ukip, Lord Howe said the United States and the United
  Kingdom. In a sign david cameron of progress on the issue.
  David Cameron half jokes about how he is a private guest of the prime minister's plan to
  renegotiate the UK's relationship with Europe worked while the rest of us are entitled to know.


  Here is my site ... con man (www.gov.uk)

  OdpowiedzUsuń

Z góry dziękuję za każdy komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...