środa, 25 lipca 2012

MFW i Polska: kto tu komu pożycza

Marek Belka, prezes NBP wyspowiadał się posłom przy okazji pożyczki jakiej Polska udzieli MFW za pośrednictwem właśnie banku centralnego (to on w końcu jest bankiem państwa). O sprawie wiedzieliśmy już od grudnia, ale wciąż wywołuje spore emocje. Ostatecznie pożyczymy 6,27 mld euro (26,2 mld zł). Kwota ma pochodzić z rezerw walutowych NBP, które wynosiły na koniec kwietnia ok. 78 mld euro*, czyli 326 mld zł.

szefowa MFW źródło: biznes.interia.pl
Co jest ciekawe w tej transakcji? Otóż dochodzi do ciekawej sytuacji w której Polska jednocześnie pożycza MFW i utrzymuje elastyczną linię kredytową w tej samej instytucji na około 30 mld dolarów (ok. 25 mld euro)! Więcej, pożyczka dla MFW też ma de facto charakter linii kredytowej, gdyż pieniądze będą pobierane przez MFW tylko "w miarę potrzeby", a nie natychmiastowo. Jak wskazuje sam Marek Belka:

Prezes NBP przypomniał, że MFW już kilka lat temu zwrócił się do Polski o udział w tzw. nowych mechanizmach pożyczkowych. "Poprzedni prezes NBP wyraził na to zgodę, a myśmy w 2011 r. to sfinalizowali. Z tego tytułu pożyczyliśmy MFW ok. 2,5 mld dolarów. Pociągnięto - że tak powiem - do końca zeszłego roku 167 mln dolarów. Czyli zadeklarowanie pożyczki jest jeszcze bardzo daleko od tego, że te pieniądze będą wykorzystane" - zapowiedział Belka. (cytat za forsal.pl).

szef NBP źródło: gazetaprawna.pl
Warto przypomnieć, że Polska również nie korzysta z elastycznej linii kredytowej udzielonej przez MFW. Sytuacja wygląda więc tak: Polska gwarantuje MFW kasę, a jednocześnie MFW gwarantuje Polsce kasę jeszcze większą. Po co? Ano po to, żeby przekonać rynki że zarówno Polska, jak i MFW mają zapewnione finansowanie. Analityk w Nowym Jorku oceniający sytuację finansową Polski będzie zachwycony, że w razie kłopotów możemy wykorzystać aż 30 mld dolarów. Analityk w Luksemburgu oceniający sytuację MFW zauważy, że Polska udzieliła mu kredytu na 2,5 mld dolarów + 6,27 mld euro. 

Kreatywna księgowość? Niekoniecznie. Dla NBP jest to sposób na zarządzanie rezerwą walutową. MFW z kolei ma zagwarantowane finansowanie w scenariuszu w którym "jego" pieniądze są niezbędne na ratowanie kogoś, a Polska będzie w stabilnej sytuacji. 


____________
* Warto wspomnieć, że rezerwy walutowe Polski znacząco wzrosły w ostatnim czasie, głównie dzięki wymianie euro na złote przez Ministerstwo Finansów właśnie w NBP. Wcześniej MF robiło to poprzez BGK na rynku, co było czynnikiem umacniającym złotówkę (i zmniejszającym relację dług/PKB). Ciekawe to posunięcie MF, wskazujące na wiarę w zatrzymanie deprecjacji złotówki na rynku. 
Z drugiej strony będzie to skutkować/skutkuje zwiększeniem strukturalnej nadpłynności sektora bankowego w Polsce (ok. 100 mld zł).

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Z góry dziękuję za każdy komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...