poniedziałek, 1 listopada 2010

Świąteczna garść analizy technicznej

1) OEG   Rzut oka na wykres weekly pokazuje nam, że właśnie znaleźliśmy się w obszarze oporu 5zł.


Dodatkowo zaznaczyłem kolejny opór, wypadający na poziomie 6 złotych. Z kolei 4 zł stanowią mocne wsparcie, a więc dla tych, którzy chcieliby wchodzić teraz, wskaźnik potential profit/risk jest równy 1 (słabo). Dla tych, którzy już są "na papierze" zwracam uwagę na dodatkową wskazówkę - linię trendu spadkowego, która po przebiciu stanowi teraz linię wsparcia. Można więc ograniczyć ryzyko stawiając stopa nie pod linią 4 zł, tylko pod tą opadającą linią.

Oscylatory - nie pokazują niczego strasznego, choć wyraźnie zbliżają się do obszarów wykupienia (co samo w sobie nie jest, pamiętajmy o tym, żadnym sygnałem).

Wolumen pozytywnie podkreślił wzrosty z tego tygodnia

Negatywnie prezentuje się natomiast świeca z tego tygodnia - zbliżona do świecy doji, co może sugerować kształtowanie się formacji wieczornej gwiazdy. Jednak po pierwsze, dopiero gdyby się ukształtowała, to oznaczałoby to sygnał sprzedaży po drugie, na tak mało płynnych papierach, świece, moim zdaniem, są mnie przydatne w analizie.


2) PMD
Na wykresie w dwuletniej perspektywie widzimy wybicie z dość długiego klina przy zwiększonych obrotach. Zasięg potencjalnych wzrostów - tyle, co wynosił poprzedni dynamiczny wzrost. Prawdopodobnie w poniedziałek sam wejdę w ten papier.

 
3) OBL 
Od piątkowego i poniedziałkowego "wystrzału" kurs znajduje się w konsolidacji (2). Idealnie kopiuje to sytuację sprzed kilku tygodni (1). To daje nadzieję na trzeci podobny ruch (trójka to na giełdzie kluczowa liczba ;) ). Dziwi mnie tylko wzrastający wolumen przy konsolidacji. STS nie wytrzymał i pokazał sygnał sprzedaży w czwartek. Zwróćcie jednak uwagę na niską skuteczność tego wskaźnika w przeszłości. Myślę, że warto obserwować, czekając jednak jeszcze kilka sesji z wejściem (chyba że już macie)
Wykres daily:


5) PEO
Coś z klasyki :) Od dłuższego czasu w stabilnym trendzie wzrostowym. Sam kupiłem w okolicach dna, dprzedałem jednak za około 170 zł, licząc na siłę kanału bocznego. Tymczasem kurs wyszedł z niego i jak gdyby nigdy nic ustanowił maksima, jakich nie widzieliśmy od 2008 roku.

Proponuję spojrzeć na szeroką perspektywę (weekly, max)


 Mam nadzieję, że będzie to dobrze widoczne na wykresie :) W ostatnim czasie mieliśmy długi okres konsolidacji po dynamicznej zwyżce od dna kryzysu. Nastąpiło właśnie wybicie z trójkąta symetrycznego (oczywiście, widzę to dopiero teraz :) ). Uważam jednak, że na tym poziomie wzrosty się zatrzymają. Zaznaczyłem na rysunku historyczną linię oporu na poziomie około 195zł. Ten poziom pokrywa się z zasięgiem wybicia z formacji trójkąta (pionowe kreski na wykresie) czyli przełożenie podstawy trójkąta na wzrosty licząc od momentu wybicia. To skłania mnie do przekonania, że kurs nie przebije 200 zł.


Pozdrawiam i udanego inwestowania w listopadzie :)

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Z góry dziękuję za każdy komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...