czwartek, 17 stycznia 2013

Polski Holding Nieruchomości kolejne IPO Skarbu Państwa

Wygląda na to, że raczej słaba oferta ZE PAK i dobra oferta Aliora rozruszały nieco rynek IPO w Warszawie. Być może niedługo dobiegnie końca długa epopeja związana z prywatyzacją PHN (Polskiego Holdingu Nieruchomości). Co ciekawe, wygląda na to, że nikt tak naprawdę nie wie, ile ta spółka jest warta. Jeszcze w czerwcu 2012 pisano, że aktywa netto grupy są warte 2,5 mld zł (według stanu na koniec 2011). Skarb Państwa długo zwlekał z ofertą, bo chciał uzyskać jak najlepszą cenę. Tymczasem dzisiaj okazało się, ze IPO może się odbyć już w lutym, a zapisy - nawet w drugiej połowie stycznia. Co ciekawe, spółka została wyceniona na 1,2-1,7 mld zł. Zastanawiające jest po pierwsze:

1) dlaczego widełki wyceny są tak szerokie? Górne są wyższe od dolnych o 47%!

2) dlaczego aktywa netto spółki w grudniu 2011 były warte ok. 2,5 mld zł (to mniej więcej odpowiada sumie bilansowej spółki, jest ona prawie niezadłużona), a już dziś zaledwie ok 1,45 mld zł (zapewne DCF)? Oznacza to spadek wartości o 47%. Nie da się to chyba wytłumaczyć tylko wyceną nieruchomości inwestycyjnych w wartości godziwej, czemu spółka przypisuje bardzo wysoką stratę netto w I-III kwartale 2013 r (143 mln zł straty netto). 

3) Jakie więc ryzyka tkwią w tym pasztecie, skoro wyceny są tak niestabilne?

Wykresologia będzie Was na bieżąco informować o rozwoju wydarzeń.

5 komentarze:

 1. Wycena maksymalna dla inwestorów indywidualnych jest jeszcze niższa - ok 1,1 mld zł (26 zł/akcja). To tanio, ale spółka nie ma silnych fundamentów. Poczekajmy na prospekt!

  OdpowiedzUsuń
 2. Warto poczekać na prospekt, na razie nie ma co specjalnie analizować. Aktywa były warte 2,5 mld zł, a skoro spadły do aż 1,45, to coś musi być na rzeczy. Podejrzane, oj podejrzane...

  OdpowiedzUsuń
 3. Prospekt już jest, postaram się najpóźniej w weekend wrzucić jakąś małą analizę ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak się kupuje nieruchomości od państwa trzeba być szczególnie ostrożnym ;) Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo ciekawy artykuł, widać nieruchomości wciąż na fali :)

  OdpowiedzUsuń

Z góry dziękuję za każdy komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...