sobota, 18 czerwca 2011

Kontrarianie muszą być czujni 2

Nie tak dawno pisałem, że indeks sentymentu AAII notuje rekordowo pesymistyczne wartości. Dziś dorzucam jeszcze informację o wskaźniku put/call ratio, przy okazji przybliżając Czytelnikom jego budowę.

Put/Call Ratio odnosi się zawsze do rynku opcyjnego i pokazuje stosunek kupionych opcji put (obstawiających spadki) i kupionych opcji call (obstawiających zwyżkę). Wskaźnik zbudowano dla kontrarianów: to znaczy, że generuje sygnał kupna w przypadku bardzo wysokich wartości i sygnał sprzedaży dla bardzo niskich. Niski wskaźnik oznacza, że na rynku panuje pesymizm, a liczba osób obstawiających spadki zdecydowanie przeważa. Uwaga! Wskaźnik konstruuje się nie w oparciu o liczbę kupionych opcji, ale o wolumen transakcji put i call. Może się więc zdarzyć, że wskaźnik jest wyższy od jedności.

Z taką właśnie sytuacją mamy do czynienia obecnie. CBOE Equity Put/Call Ratio* jest najwyższy od 2,5 roku. Może to być wskazówka, że amerykańskie indeksy akcji "szorują po dnie".

Najlepiej odczytywać średnią kroczącą wskaźnika, gdyż dzienne odczyty mogą być zaburzone przez sesje charakteryzujące się bardzo niskim albo bardzo dużym wolumenem obrotu. 

OEX to opcje na S&P 500 rozliczane w sposób amerykański (wykonanie możliwe w każdym czasie), notowane na CBOE.
 
Na zakończenie: link do strony publikującej odczyty CBOE Equity P/C Ratio. Z tej strony pochodzi też wykres zamieszczony powyżej.

___________________
* CBOE - Chicago Board Options Exchange - część Chicago Board of Trade, największej giełdy kontraktów futures na świecie. Słowo "equity" oznacza, że wskaźnik odnosi się do rynku akcyjnego.

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Z góry dziękuję za każdy komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...