czwartek, 27 lutego 2014

#15 Wykres dnia: Ukraina na GPW

Dzisiejszy wykres dnia przedstawia notowania indeksu WIG-Ukraina grupującego emitentów z tego kraju na GPW. Jak widać rewolucja początku 2014 roku nie spowodowała ani specjalnie dynamicznej wyprzedaży akcji ukraińskich spółek, ani jej zakończenie nie przyniosło optymizmu. Indeks znajduje się w stabilnym, silnym trendzie spadkowym od początku jego obliczania.

źródło: stooq.pl
Ten wykres może być również przyczynkiem do refleksji, że problemy Ukrainy wcale nie zostały rozwiązane wraz z obaleniem Janukowycza. Porównywanie dzisiejszej sytuacji naszego wschodniego sąsiada z Polską roku 1989 jest nieuprawnione - Ukraina znajduje się w dalece gorszym położeniu z uwagi na: 1) wewnętrzne konflikty, tendencje separatystyczne, brak zgody narodowej 2) silniejsze uzależnienie polityczne i gospodarcze od Rosji 3) słabsze tradycje niepodległościowe i europejskie 4) mniejszą determinację Zachodu do wyrwania tego państwa z rosyjskiej strefy wpływów.

Nawet jeśli Ukrainie uda się podążyć drogą Polską, to na zasadzie analogii czeka ją ok. 20 lat burzliwej transformacji, a jej początki mogą być naznaczone niskim wzrostem (lub recesją), inflacją i korupcją. Tylko wyjątkowa determinacja nowej władzy i społeczeństwa to umożliwi. Tymczasem jeszcze przed powołaniem rządu, wśród niedawnej opozycji zaczęły się mnożyć konflikty personalne [link].

Na koniec jeszcze bonus: wiele mówiący wykres kursu USDUAH:

źródło: stooq.pl
 

3 komentarze:

 1. "Dalece gorszym położeniu:"
  1)ok
  2)ok
  3)nie zgadzam się - po "pomarańczowej" i po "Majdanie" Ukraińcy zdają się być znacznie bardziej nastawieni bojowo niż POlacy w '89 gdy olbrzymia część społeczeństwa wciąż była albo związana z Partią, albo przestraszona, a przez to niezdolna do poważniejszego zrywu po stanie wojennym.
  4)również veto. W 89 Zachód wciąż jeszcze się bał otwarcie wychodzić poza Odrę - czytaj na podwórko Moskwy. Dzisiaj Waszyngton (w porozumieniu z Berlinem) nie boi się wziąć zemsty na Moskwie (zemsty, bo skoro Putin nie pozwolil Obamie krzewić demokracji w Syrii, to Obama teraz nie pozwoli Putinowi pilnować demokracji na jego podwórku).
  5) Ukraina ma teraz szansę na lepszy start niz my w 89. U nas w kilka lat wszystko wyprzedali za półdarmo. A Ukraina we wchodzeniu do "wolnej amerykanki" i Eurosojuza jest bogatsza o doświadczenia Europy Środkowej i Afryki.

  OdpowiedzUsuń
 2. Pożyjemy, zobaczymy, mam nadzieję, że Twoje przewidywania będą bliższe rzeczywistości :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Co się teraz stanie z Ukrainą wszyscy się z niej wycofują. Czy doprowadzi to do bankructwa ?

  OdpowiedzUsuń

Z góry dziękuję za każdy komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...